O regiónoch

LiptovLIPTOV je jedinečný región na severe Slovenska, pre ktorý je charakteristická malebná rozmanitosť prírody na malom území, kontrast vysokých štítov a zelených lúk a pasienkov, ktoré vytvorili predpoklad pre najväčšie prírodné ihrisko oddychu a zábavy na Slovensku.

 
LIPTOV je slovenskou turistickou destináciou číslo jeden v zime aj v lete a „zelená“ aréna plná prírodných krás, adrenalínu, akvaparkov a zábavy, živého folklóru a tradície, ako aj histórie, kultúry a jedinečnej gastronómie. Jedinečnosť Liptova je v tom, že počas jedného dňa objavíte podzemné krásy jaskýň cez horúce termálne pramene až po skvelé lyžiarske alebo turistické zážitky na horách.
 
Región Liptov je oblasť na severe Slovenska s približne 140 000 obyvateľmi. Oblasť je tiež známa pod nemeckým názvom Liptau, poľským Liptów a maďarským Liptó. Dôležitú kapitolu Liptova reprezentujú Kelti počas doby železnej. Keltské kmeňové dediny môžete vidieť v archeologickom nálezisku Havránok pri Liptovskej Mare. Prví Slovania začali prenikať do liptovskej kotliny v 7. - 8. storočí. V súčasnosti existujú tri ruiny hradov, ktoré boli postavené v Liptove. Jedná sa o Hrad Likava, Liptovský Hrad a hrad a kaštieľ v Liptovskom Hrádku. Liptov je aj miestom, kde žila a zomrela legendárna postava 17. až 18. storočia, zbojnícky kapitán Juraj Jánošík.
 
Historické a kultúrne centrá Liptova sú mestá Liptovský Mikuláš, Ružomberok a Liptovský Hrádok.
 
Liptov je obklopený najvyššími horami na Slovensku: Vysokými Tatrami, Západnými Tatrami a Chočskými vrchmi od severu, Nízkymi Tatrami na juhu, Veľkou Fatrou od západu a Popradskou kotlinou z východu. 
Na území regiónu sa nachádzajú tri slovenské národné parky s najvyšším stupňom ochrany: Tatranský národný park, Národný park Nízke Tatry a Národný park Veľká Fatra.
Liptovom preteká najdlhšia slovenská rieka Váh, ktorá plní významnú vodnú nádrž Liptovská Mara.
 
Medzi najnavštevovanejšie turistické lokality patria:
  • najväčšie horské a lyžiarske strediská na Slovensku: JASNÁ Nízke Tatry a Ružomberok - MALINÔ BRDO ski & bike
  • najväčšie termálne parky: Aquapark TATRALANDIA, GINO PARADISE Bešeňová a AQUA-VITAL PARK Kúpele Lúčky
  • štyri verejne prístupné JASKYNE: Demänovská jaskyňa Slobody, Demänovská ľadová jaskyňa, Važecká jaskyňa a Stanišovská jaskyňa
  • dedinka VLKOLÍNEC zapísaná do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Do zoznamu múzeí a galérií patrí: Liptovské múzeum a Galéria Ľudovíta Fullu v Ružomberku, Galéria P. M. Bohúňa a Centrum Kolomana Sokola v Liptovskom Mikuláši.
Liptov má bohatú tradíciu kultúry folklóru. Každoročne organizovaný folklórny festival v obci Východná je najväčšia folklórna udalosť na Slovensku priťahujúca tisíce návštevníkov z celej Európy.
V regióne Liptov sa nachádza aj niekoľko pekných kostolov. V obci Svätý Kríž, južne od priehrady Liptovská Mara, je situovaný drevený artikulárny kostol. Jedná sa o jednu z najväčších drevených sakrálnych stavieb v Európe, a tak ako Múzeum Liptovskej dediny v Pribyline, bol zachránený pred zaplavením (pôvodne bol postavený v dnes už zaniknutej dedine Paludza).
Starobylý Kostol všetkých svätých v Ludrovej pri Ružomberku patrí medzi slovenské unikáty. Predpokladá sa, že táto ranogotická stavba bez základov bola postavená v druhej polovici trinásteho storočia.
V malej obci Nižné Matiašovce, na začiatku strmej cesty z Liptova do Zuberca (v údolí Oravy), je krásny drevený kostol s obrannými kamennými múrmi a baštami.
 

LIPTOV - TREBA ZAŽIŤ!

visitliptov.sk